MağusaMağusa Limanı, Kıbrıs’ın tek derinsu limanı ve Akdeniz’in en fazla güçlendirilmiş limanlarından biri. Mağusa’nın esas gelişimi Lüzinyanlar (Lüsinyen) devrine rastlıyor. Yakındoğu’dan şehre yerleşenler, kültür ve değerleriyle kent sakinlerine yeni bir güç ve dinamizm kattılar. Son nüfus sayımına göre kent, 69.741 kişilik nüfusa sahip.

Doğu Akdeniz Üniversitesi de Gazimağusa kentinde bulunuyor. Gazimağusa’nın altın kumsalları dünyanın en iyi bilinen plajları arasında. Şehirde her yıl düzenli olarak Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nce gerçekleştirilen Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali yapılıyor.

Gazimağusa tarihi bir şehir, liman kenti ve bölgesel merkez olma özelliklerinin yanında bir üniversite kenti olma özelliğine de sahip. Mağusa kentinin günümüzdeki konumu, mevcut koşullar uyarınca tarihsel misyonunun devamı niteliğinde. Bugünkü konumuyla Kıbrıs’ın iki bölgeli ada oluşu dahi Gazimağusa’nın öneminden birşey almış değil. Bugün KKTC’nin en büyük limanına ve tek Serbest Limanı’na ev sahipliği yapan Gazimağusa, yalnızca ekonomik anlamda değil, iletişim, bilim, teknoloji, kültür ve benzer alanlarda da liman konumunda.